top of page

Svedectvo duševných explózií

 

Denisa Jašová

 

"Explose myšlenky za daných okolností. Jako když člověk odchází z představení cirkusu a nese ve své mysli vryté podoby, postavy, scény, proti své vůli, neboť žití je věc reálná a podobá se právě takové oprýskané zdi (třeba Týnského chrámu)."

 

      (z dopisu H. Reegena V. Boudníkovi)

 

Prelom 40. a 50. rokov znamenal v pražských umeleckých kruhoch existenciu mnohých undergroundových literátov či avantgardných umelcov. Významný prúd alebo azda samotný prameň, z ktorého vyvierala záplava inšpiratívnych myšlienok a estetických názorov, sa formoval okolo grafika a výtvarníka Vladimíra Boudníka. Spolu s okruhom priateľov, medzi ktorých patrili napríklad autori Bohumil Hrabal, Egon Bondy či výtvarníci Hanes Reegen a Zdeněk Bouše, vyformovali explosionalismus, experimentálny smer, ktorý veľkou mierou obohatil české moderné umenie.

 

Jan Placák, majiteľ antikvariátu, galérie, nakladateľstva Ztichlá klika a šíriteľ diela Vladimíra Boudníka, ktoré je pre neho nevyčerpateľnou inšpiráciou, čitateľom poskytol možnosť vydaním druhého zväzku dopisov výtvarníka Reegena blízkemu priateľovi Boudníkovi nahliadnuť do bohatého vnútra najvýznamnejších predstaviteľov explosionalismu. Súkromnú korešpondenciu dopĺňa zozbierané literárne dielo samotného Reegena a početné výtvarné práce, čím sa zasluhuje o zachovanie diela menej slávneho, tým viac zaujímavého človeka.

 

Zväzok je prepracovaným vydaním pôvodného diela Boudníkovho, ktoré prešlo menšími jazykovými a pravopisnými úpravami. Pôsobivé slovné obraty boli naopak ponechané, čo text sám o sebe urobilo pútavejším, zdôrazňujúc dobovú autenticitu. Životopisný doslov vydavateľa podáva v krátkosti obraz života Reegenovho, ktorý pri čítaní dopisov napomáha porozumieť súvislostiam. 

 

Korešpondenčnú časť tvoria z väčšej časti dopisy od Reegena z doby, keď žil už iba doma na Morave a po liečebniach s pľúcnymi chorobami, pripojených je ale i niekoľko Boudníkových dopisov, resp. ich fragmentov, a tiež 1 Reegenov dopis rodičom. Snaha zachovať pôvodné znenie dopisov, navyše v chronologickom poradí, budí dojem vysokej autenticity a kniha sa tak stáva pre čitateľa pútavejšou, pretože nenahraditeľným spôsobom vykresľuje kus života týchto dvoch tvorivých duší. Navyše, pre lepšiu predstavu kniha obsahuje ukážky originálnych dochovaných dopisov, pri niektorých prepisoch krátkych pozdravov je zase uvedená zmienka o tom, že boli písané na rub fotografie či pohľadnice. Táto poznámka zároveň osvetľuje Boudníkovu vynaliezavosť a experimentálneho ducha. 

 

Obsah dopisov tvoria poväčšine spomienky na spoločne prežité chvíle, v mysli zachytené obrazy starej Prahy a jej zašlý dobový duch. Sú plné citových vnemov, drobných životných právd a veľkých myšlienok. Často sa objavujú filozofické úvahy o tom, čo je v živote dôležité, tkvejúce v prirodzenej kráse a surovom živote, transformované v explosionalistických kresbách. Sentimentálny a hĺbavý tón vo veľkej miere umocňuje čitateľský zážitok. Reegen tiež často pozdravuje starú partu priateľov – spolužiakov, ktorá sa formovala počas ich štúdia na Státní grafické škole. Celkovo je táto časť zbierky vysokej významovej hodnoty nielen po obsahovej stránke, ale aj preto, že zachycuje kúzlo dopisovania v čase, keď ešte malo svoj význam.

 

Reegenove literárne dielo v druhej časti zväzku jasne dokladá všetky úvahy a reflexie, o ktorých sa spolu s Boudníkom zhovárali a neskôr, ako vidieť v dopisoch, najmä intenzívne preberali v riadkoch a kresbách. Reegenova reflexívna lyrika plná metaforických  výrazov  je  slovným  vyjadrením  jeho obrazov, sprvu abstraktných v jeho mysli a vzápätí skonkrétnených v jeho kresbách, nezriedka na baliacom papieri, starých novinách, časopisoch či obalovom materiáli.

 

Práve bohatá zbierka výtvarných prác je duchom celej knihy. Pôsobivo pretkávajú textovú časť, ba v niektorých miestach dokonca napovedajú viac ako písané slovo. Zaujme hneď prvá kresba Boudníka – portrét Reegena, v ktorom zdôrazňuje jeho veľké srdce. Vybraná hneď za hlavným titulom, vypovedá veľa o človeku, ktorého dielo zbierka čitateľovi predstavuje. Kresby – to bola predsa reč výtvarníkov. Ponurý, často až morbídny charakter, abstraktné motívy, symbolika a silná metaforizácia obrazov je Reegenovým typickým slovníkom. Táto zbierka však nie je predne o kresbách, ktoré si môžeme prezrieť aj v galérii, tu majú svoj špecifický význam - dopĺňajú text a vytvárajú tak hlboký súzvuk písaných myšlienok a emotívnych obrazov.

 

Neviem si azda predstaviť lepší spôsob ako zachytiť osobnosť umelca, než ako spojiť jeho výtvarné dielo s bezprostrednými myšlienkami v takej forme, akou sú dopisy. Zbierka predkladá harmonický súhrn celoživotného diela umelca, ktorý vo svojom krátkom živote stihol v mnohých zanechať stopu. Predovšetkým je ale krásnym svedectvom duševných explózií dvoch umeleckých duší – explosionalistov. 

 

(in Půlnoční expres I/MMXV)

 

Dopisy Hanese Reegena Vladimíru Boudníkovi a Reegenova literární pozůstalost (Vladimír Boudník a přátelé, svazek druhý). Jan Placák – Ztichlá klika, Praha, 2014, 131 stran.

DALŠÍ INFO

bottom of page